Odjel za ekonomiju

Sudjelovanje na ljetnoj doktorskoj školi PUBMET2025

Sudjelovanje na ljetnoj doktorskoj školi PUBMET2025

Naša nastavnica Josipa Perkov sudjelovala je na ljetnoj doktorskoj školi  (2nd Summer School on Scholarly Communication) održanoj od 9. do 11. lipnja 2025. u Opatiji. Cilj programa je bio informirati i osnažiti doktorande i mlade istraživače o prednostima i izazovima u eri otvorene znanosti i umjetne inteligencije.

Kroz predavanja i radionice obuhvaćene su bile sljedeće sažeto prikazane teme: 

  1. Metodološke inovacije i alati za analizu kvantitativnih i kvalitativnih istraživačkih podataka

Predregistracija istraživanja, ponovljivost i dijeljenje podataka (doc. dr. sc. Ivan Buljan: Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet u Splitu, Sveučilište u Splitu)

Uvod u metode strojnog učenja u znanstvenim istraživanjima (izv. prof. dr. sc. Goran Mauša, Tehnički fakultet, Sveučilište u Rijeci)

Kvalitativna analiza podataka pomoću računalnog softvera (doc. dr. sc. Alica Kolarić, Odjel za informacijske znanosti i tehnologiju, Sveučilište u Zadru)

Analiza otvorenih istraživačkih skupova podataka pomoću softvera otvorenog koda JASP (doc. dr. sc. Ivan Buljan)

 

  1. Otvorena znanost i transparentnost istraživanja

Smjernice o odgovornoj upotrebi AI-alata u znanstvenim istraživanjima, u skladu s preporukama relevantnih institucija za akademsku i etičku rigoroznost (Iva Grabarić Andonovski, predsjednica Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju - ZNAK)

Osnove akademskog objavljivanja: otvoreni (dijamantni) pristup, odabir časopisa, autorski profili (izv. prof. dr. sc. Jadranka Stojanovski u mirovini)

Otvoreni recenzijski postupak znanstvenih radova i strategije pisanja odgovora recenzentima (dr. Mario Malički, zamjenik ravnatelja Stanford programa za istraživačku rigoroznost i ponovljivost (SPORR) i glavni urednik časopisa Research Integrity and Peer Review)

 

  1. Profesionalni razvoj i etika istraživanja:

Istraživački integritet i akademsko pisanje (dr. Joan Marsh, glavna urednica časopisa The Lancet Psychiatry)

Načela ravnopravnosti, raznolikosti i uključivosti (EDI) u istraživanjima i znanstvenoj komunikaciji (izv. prof. dr. sc. Shelly M. Pranić, Medicinski fakultet, Sveučilište u Splitu)

Pronalaženje prilika za istraživačke projekte (dr.sc. Dejana Carić, voditeljica Odjela za praćenje učinka projekata pri Hrvatskoj zakladi za znanost i dr.sc. Dario Lečić, Nacionalna kontakt osoba za Europsko istraživačko vijeće pri Hrvatskoj zakladi za znanost)

Modeli ravnoteže između poslovnog i privatnog života istraživača (doc. dr. sc. Aleksandra Stevanović, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci)

"Stečena znanja integrirati ću u vlastita istraživanja i nastavni rad, a za sve zainteresirane kolege i studente otvorena sam za dodatna pitanja, dijeljenje iskustava te zajedničke buduće projekte zasnovane na otvorenim znanstvenim praksama i etičnom korištenju AI alata."

 

Tekst pripremila: Josipa Perkov

Izjava o korištenju AI alata: Za jezično i stilsko uređivanje teksta korišten je generativan AI alat ChatGPT (OpenAI), verzija 4.5, isključivo radi poboljšanja čitljivosti. Sve izmjene su ručno pregledane i potvrđene, a autorica u potpunosti preuzima odgovornost za sadržaj 

Content

Content