Naša nastavnica Josipa Perkov sudjelovala je na ljetnoj doktorskoj školi (2nd Summer School on Scholarly Communication) održanoj od 9. do 11. lipnja 2025. u Opatiji. Cilj programa je bio informirati i osnažiti doktorande i mlade istraživače o prednostima i izazovima u eri otvorene znanosti i umjetne inteligencije.
Kroz predavanja i radionice obuhvaćene su bile sljedeće sažeto prikazane teme:
-
Metodološke inovacije i alati za analizu kvantitativnih i kvalitativnih istraživačkih podataka
Predregistracija istraživanja, ponovljivost i dijeljenje podataka (doc. dr. sc. Ivan Buljan: Odsjek za psihologiju, Filozofski fakultet u Splitu, Sveučilište u Splitu)
Uvod u metode strojnog učenja u znanstvenim istraživanjima (izv. prof. dr. sc. Goran Mauša, Tehnički fakultet, Sveučilište u Rijeci)
Kvalitativna analiza podataka pomoću računalnog softvera (doc. dr. sc. Alica Kolarić, Odjel za informacijske znanosti i tehnologiju, Sveučilište u Zadru)
Analiza otvorenih istraživačkih skupova podataka pomoću softvera otvorenog koda JASP (doc. dr. sc. Ivan Buljan)
-
Otvorena znanost i transparentnost istraživanja
Smjernice o odgovornoj upotrebi AI-alata u znanstvenim istraživanjima, u skladu s preporukama relevantnih institucija za akademsku i etičku rigoroznost (Iva Grabarić Andonovski, predsjednica Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju - ZNAK)
Osnove akademskog objavljivanja: otvoreni (dijamantni) pristup, odabir časopisa, autorski profili (izv. prof. dr. sc. Jadranka Stojanovski u mirovini)
Otvoreni recenzijski postupak znanstvenih radova i strategije pisanja odgovora recenzentima (dr. Mario Malički, zamjenik ravnatelja Stanford programa za istraživačku rigoroznost i ponovljivost (SPORR) i glavni urednik časopisa Research Integrity and Peer Review)
-
Profesionalni razvoj i etika istraživanja:
Istraživački integritet i akademsko pisanje (dr. Joan Marsh, glavna urednica časopisa The Lancet Psychiatry)
Načela ravnopravnosti, raznolikosti i uključivosti (EDI) u istraživanjima i znanstvenoj komunikaciji (izv. prof. dr. sc. Shelly M. Pranić, Medicinski fakultet, Sveučilište u Splitu)
Pronalaženje prilika za istraživačke projekte (dr.sc. Dejana Carić, voditeljica Odjela za praćenje učinka projekata pri Hrvatskoj zakladi za znanost i dr.sc. Dario Lečić, Nacionalna kontakt osoba za Europsko istraživačko vijeće pri Hrvatskoj zakladi za znanost)
Modeli ravnoteže između poslovnog i privatnog života istraživača (doc. dr. sc. Aleksandra Stevanović, Medicinski fakultet, Sveučilište u Rijeci)
"Stečena znanja integrirati ću u vlastita istraživanja i nastavni rad, a za sve zainteresirane kolege i studente otvorena sam za dodatna pitanja, dijeljenje iskustava te zajedničke buduće projekte zasnovane na otvorenim znanstvenim praksama i etičnom korištenju AI alata."
Tekst pripremila: Josipa Perkov
Izjava o korištenju AI alata: Za jezično i stilsko uređivanje teksta korišten je generativan AI alat ChatGPT (OpenAI), verzija 4.5, isključivo radi poboljšanja čitljivosti. Sve izmjene su ručno pregledane i potvrđene, a autorica u potpunosti preuzima odgovornost za sadržaj